Kaupunginvaltuusto on kaupungin ylin päätösvaltaa käyttävä elin. Kaupunginvaltuusto valitaan neljän vuoden välein kuntavaaleissa. Keskustan 15-jäsenisen valtuustoryhmän toimikautena 2017-2021 löydät alta. Kaupunginvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana toimii keskustan Riitta Korpihalla.

Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja on Esko Ryhänen ja valtuustoryhmän varapuheenjohtaja toimea hoitaa Tiina Karhu. Valtuustoryhmän sihteeri on Olavi Haanketo.

Seppo Kääriäinen
seppo.kaariainen@eduskunta.fi

Riitta Korpihalla
riitta.korpihalla@ylasavonsote.f

Olavi Haanketo
olavi.haanketo@meili.fi

Kauko Korolainen
kauko.korolainen@sonkajarvi.f

Pekka Pirhonen
pekkapirhonen_58@hotmail.com

Kullervo Rönkkö
kullervo.ronkko@pp.inet.fi

Riikka Pirkkalainen
riikka.pirkkalainen@gmail.com

Juho Pulkka
juho.pulkka@hotmail.com

Esko Ryhänen
ryhanen.esko@gmail.com

Elina Siirola
annaelina.siirola@gmail.com

Jarkko Partanen
japartan@gmail.com

Tiina Karhu
tiina.karhu78@gmail.com

Jukka Innanen
jukka.innanen@kuopio.fi

Jani Rönkkö
jani.ronkko@fimnet.fi

Kari Kärkkäinen
kari.karkkainen@edu.savonia.fi

Mikäli joku edellä mainituista kaupunginvaltuutetuista on estynyt osallistumaan kaupunginvaltuuston kokoukseen, kutsutaan hänen tilalleen seuraavassa järjestyksessä varavaltuuttu paikalle.

Anu Piippo, Tommi Korpihalla, Kyösti Kauppinen, Kaija Farin…